Стратегія розвитку банківського нагляду: вітчизняний та зарубіжний досвід

Актуальність дослідження. Нестабільність банківської системи країни веде до порушення нормального функціонування її економіки, дестабілізує соціальну і політичну ситуацію в країні. У зв'язку з тим, що банки в основному, оперують не власними, а залученими коштами, повинна існувати ефективна система регулювання та нагляду за банківською діяльністю. Уроки світової фінансової кризи та посткризового періоду довели, що нині функціонуюча система нагляду за діяльністю банків потребує постійного розвитку та удосконалення. Сучасні тенденції розвитку банківського нагляду охоплюють широке коло питань, що стосуються організ аційних аспектів його реалізації та реформування інститутів системи банківського нагляду і регулювання; змісту та цільової спрямованості, моніторингу за станом фінансово –кредитної системи і в цілому методологічних засад його здійснення. Вдосконалення окремих елементів системи банківського нагляду та впровадження в національну практику потребує врахування безлічі факторів, починаючи з історичних особливостей фінансового розвитку до сучасного стану та пріоритетів соціально –економічного розвитку країни в цілом у. Метою дослідження є розкриття теоретико –методичних та практичних положень стратегії банківського нагляду, а також розробка пропозицій щодо її удосконалення в Україні. Для досягнення цієї мети були сформульовані такі завдання: – визначення сутності дефініції «банківський нагляд» з урахуванням різних точок зору науковців; – розкриття основних теоретичних положень банківського нагляду; – моніторинг ключових індикаторів банківського нагляду в Україні; – аналіз сучасного стану банківського нагляду та його стратегії ; – дослідження досвіду зарубіжних країн щодо банківського нагляду; – формування інноваційного підходу до розробки стратегії банківського нагляду з урахуванням зарубіжного досвіду та національних особливостей. Об’єктом дослідження є процес банківського нагляд у в Україні та зарубіжних країнах, а предметом дослідження – теоретико–методичні засади формування ефективної стратегії банківського нагляду. Методи дослідження. Теоретико –методологічну основу дослідження становлять наукові праці, рекомендації Базельського комітету та нормативні документи НБУ з питань банківського нагляду. В основу дослідження покладено загальнонаукові та спеціальні методи пізнання: абстрактно – логічний, індукції та дедукції – для аналізу фахової літератури, теоретичного узагальнення й формування висновків щодо сутності банківського нагляду та напрямків його вдосконалення; декомпозиції – для розкриття мети дослідження та постановки завдань; коефіцієнтний метод – для визначення основних індикаторів банківського нагляду; методи аналізу та синте зу – для дослідження стану банківського нагляду в Україні; порівняльний метод – для дослідження процесу організації банківського нагляду в Україні та зарубіжних країнах. Інформаційною базою дослідження є законодавчі і нормативні акти з питань банківського нагляду; офіційні дані Національного банку України; рекомендації Базельського комітету; монографічні дослідження та наукові публікації з досліджуваної проблеми. Практичне значення одержаних результатів. Отримані результати можуть бути використані Національним банком України для подальшого вдосконалення підходів щодо проведення банківського нагляду на основі агентно–орієнтованого моделювання з метою підвищення його ефективності та покращення рівня економічної активності банків при дотриманні міжнародних стандартів.

ВИПУСКНА КВЛІФІКАЦІЙНА РОБОТА